28 sierpnia 2015

Sakrament Pojednania

spowiedz

1. Normalnym stanem katolika poważnie troszczącego się o swoje zbawienie jest stan łaski uświęcającej.
  2. Stan łaski uświęcającej tracimy popełniając grzech ciężki inaczej zwany śmiertelnym. Grzechy powszednie, choć by były bardzo liczne, nie niszczą w nas stanu łaski uświęcającej.
  3. Grzech ciężki, czyli śmiertelny popełnia ten, kto świadomiedobrowolnie łamie przykazanie Boże lub kościelne w sprawie ważnejTe trzy warunki muszą zaistnieć jednocześnie, aby można było mówić o grzechu ciężkim, czyli śmiertelnym. Brak jednego z wymienionych warunków sprawia, że grzech kwalifikujemy jako powszedni.
  4. Ważną rolę odgrywają tu okoliczności popełnienia grzechu (np. lekceważenie przykazania), które mogą sprawić, że grzech powszedni może być kwalifiko-wany jako śmiertelny.
  5. Należy przede wszystkim unikać grzechów ciężkich, gdyż popełnienie jednego może nam zamknąć drogę do nieba. Mając grzech śmiertelny na sumieniu należy dołożyć wszelkich starań, aby z Sakramentu Pojednania skorzystać jak najszybciej.
  6. Sakrament Pojednania sprawowany jest w naszej parafii przed Mszami św.
  7. Jeżeli zachodzi potrzeba, zawsze można poprosić kapłana w zakrystii o umożliwienie skorzystania ze spowiedzi.
  8. Należy unikać korzystania z Sakramentu Pojednania podczas sprawowania Mszy św., gdyż kłóci się to z liturgiczną zasadą, aby jednocześnie nie sprawować wielu sakramentów