28 sierpnia 2015

Chrzest św.

chrzest

1. Sakramentu chrztu w parafii udzielamy w drugą niedzielę miesiąca na Mszy św. o godz. 11.15 oraz w czwartą sobotę miesiąca na wieczornej Mszy św. W wyjątkowych wypadkach termin może ulec zmianie.
  2. Chrzest zgłaszają rodzice w biurze parafialnym w godzinach otwarcia biura na miesiąc przed planowanym terminem chrztu.
  3. Rodzice zgłaszając chrzest przynoszą ze sobą komplet dokumentów:
    1. skrócony akt urodzenia dziecka z USC,
    2. świadectwo ślubu kościelnego (jeżeli ślub był poza naszą parafią),
    3. zaświadczenia rodziców chrzestnych (świadectwo moralności od ks. proboszcza),
    4. zaświadczenie o uczestniczeniu w katechezie dla rodziców i chrzestnych.
  4. Uczestnictwo w katechezie przed chrztem jest obowiązkowe dla rodziców i chrzestnych. Chrzestni spoza parafii mogą uczestniczyć w katechezie organizowanej w swojej parafii. Powinno to być zaznaczone za dostarczonym zaświadczeniu. Katechezy w naszej parafii odbywają się w kościele w I. i III. piątek miesiąca, po wieczornej Mszy św.
  5. Z powodów obiektywnych poszczególne terminy mogą ulec zmianie.
  6. Parafianie poproszeni o bycie chrzestnymi w  parafii zgłaszają się do biura parafialnego po zaświadczenie osobiście. Kandydaci na chrzestnych muszą wypełniać warunki podane przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Zgodnie z  874 Kodeksu Prawa Kanonicznego:
  • Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
    1. jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
    2. ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
    3. jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
    4. jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
    5. nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.